Глаголы на yer французский

French stem-changing verbs are conjugated with the same endings as regular -ER verbs but have two different radicals or stems. Stem-changing verbs are sometimes also called boot verbs or shoe verbs because if you circle the forms that have stem changes in the conjugation table below, the resulting shape looks like a boot or shoe.

All verbs that end in -yer are stem-changing verbs, but there are two different varieties:

  1. Verbs that end in -ayer (see below) have an optional stem change
  2. Verbs that end in -oyer and -uyer have a required stem change

-ayer verbs

In the present tense, -ayer verbs have an optional stem change: y changes to i in all forms but nous and vous.

   je  paie       nous  payons
   tu  paies     vous  payez
   il  paie        ils  paient

Or they can be conjugated as regular -ER verbs:

   je  paye       nous  payons
   tu  payes     vous  payez
   il  paye        ils  payent

These two sets of conjugations for -ayer verbs are equally acceptable.

Verb conjugation group

  • balayer: to sweep
  • effrayer: to frighten
  • essayer: to try
  • payer: to pay

These stem changes are not limited to the present tense; see payer in all tenses or the lesson on -yer verbs in other tenses.

Note: Verbs that end in -oyer and -uyer have the same stem change, but it is required: -oyer and -uyer verbs.

French stem-changing verbs are conjugated with the same endings as regular -ER verbs but have two different radicals or stems. Stem-changing verbs are sometimes also called boot verbs or shoe verbs because if you circle the forms that have stem changes in the conjugation table below, the resulting shape looks like a boot or shoe.

All verbs that end in -yer are stem-changing verbs, but there are two different varieties:

  1. Verbs that end in -ayer  have an optional stem change
  2. Verbs that end in -oyer and -uyer (see below) have a required stem change

In the present tense, French verbs that end in -oyer and -uyer must change y to i in all forms but nous and vous.

-oyer verbs

   je  nettoie       nous  nettoyons
   tu  nettoies     vous  nettoyez
   il  nettoie        ils  nettoient

These stem changes are not limited to the present tense; see nettoyer in all tenses or the lesson on -yer verbs in other tenses.

Verb conjugation group

  • broyer: to grind
  • employer: to employ
  • envoyer: to send
  • nettoyer: to clean
  • se noyer: to drown
  • renvoyer: to fire
  • tutoyer: to use tu
  • vouvoyer: to use vous (learn about tu vs vous)

-uyer verbs

   j’  ennuie       nous  ennuyons
   tu  ennuies     vous  ennuyez
   il  ennuie        ils  ennuient

Verb conjugation group

  • appuyer: to lean, press
  • ennuyer: to bore
  • essuyer: to wipe

These stem changes are not limited to the present tense; see ennuyer in all tenses or the lesson on -yer verbs in other tenses.

Conjugation With Same Endings

French stem-changing verbs are conjugated with the same endings as regular -ER verbs but have two different radicals or stems. These stem changes occur in several French tenses and moods and moods, as shown in the following table. Remember that the stem-change for is optional for -ayer verbs and required for -oyer and -uyer verbs.

In the present tense, subjunctive, and imperative, the stem change occurs in all conjugations except nous and vous:

Present
je paie nettoie ennuie
tu paies nettoies ennuies
il paie nettoie ennuie
nous payons nettoyons ennuyons
vous payez nettoyez ennuyez
ils paient nettoient ennuient
Subjunctive
je paie nettoie ennuie
tu paies nettoies ennuies
il paie nettoie ennuie
nous payions nettoyions ennuyions
vous payiez nettoyiez ennuyiez
ils paient nettoient ennuient
Imperative
(tu) paie nettoie ennuie
(nous) payons nettoyons ennuyons
(vous) payez nettoyez ennuyez

In the future and conditional, the stem change occurs in all conjugations.

There is no stem change in the imperfect, present participle, past participle, passé simple, or imperfect subjunctive.

Note: The affected conjugations of these stem-change patterns are the same for all the different types of stem-changing verbs.

See -yer verbs conjugated in all tenses:

payer   nettoyer   ennuyer

Теория:

Глаголы первой группы типа envoyer, payer в Настоящем времени (Les verbes du premier groupe comme envoyer, payer au Présent)

Глаголы первой группы, которые оканчиваются на —yer подразделяются на две подгруппы:

1) глаголы, оканчивающиеся на -ayer, как payer (платить), essayer (пытаться), etc ;

2) все остальные глаголы, оканчивающиеся на -yer, например envoyer — отправлять

Если глагол заканчивается на -ayer, то у него может быть две схемы спряжения. В тех формах, в которых окончание не произносится (je, tu, il, elle, on, ils, elles), «y» может меняться на «i», или не меняться. В формах nous и vous окончание произносится, поэтому в них сохраняется «y», как в инфинитиве.

Например:

Payer – платить, оплачивать

Je paye / paie — Я плачу

Tu payes / paies — Ты платишь

Il, elle, on paye / paie — Он, она платит, мы платим

Nous payons — Мы платим

Vous payez — Вы платите

Ils, elles payent / paient — Они платят

Если глагол заканчивается на -yer и перед «y» любая другая буква, кроме «a», то схема спряжения всего одна. «Y» меняется на «i» во всех формах, в которых окончание не произносится (je, tu, il, elle, on, ils, elles). В формах nous и vous окончание произносится, поэтому в них сохраняется «y», как в инфинитиве.

Например:

Envoyer – отправлять, посылать

J’envoie — Я отправляю

Tu envoies — Ты отправляешь

Il, elle, on envoie — Он, она отправляет, мы отправляем

Nous envoyons — Мы отправляем

Vous envoyez — Вы отправляете

Ils, elles envoient — Они отправляют

Нажмите, чтобы узнать подробности

  • 1. В глаголах, которые оканчиваются на -cer, перед «а» и «о» пишется ç (с cédille).
  • В глаголах, оканчивающихся на -ger, перед «а» и «о» после «g» пишется буква -«е»
  • Примеры:
  • Prononcer (произносить) — Nous prononçons.
  • Avancer (двигать(ся) вперед), annoncer (объявлять), commencer (начинать), effacer (стирать), exercer (упражнять, развивать), forcer (принуждать), lancer (бросать, запускать), placer (помещать), prononcer (произносить), tracer (чертить, намечать).
  • Corriger (исправлять) — Nous corrigeons.
  • Bouger (двигаться), changer (менять), charger (нагружать), diriger (руководить), déranger (беспокоить), interroger (спрашивать), mélanger (смешивать), nager (плавать), obliger (заставлять), plonger (нырять), partager (делить), ranger (расставлять, приводить в порядок), voyager (путешествовать) …
  • 2. В глаголах, оканчивающихся на -guer, — quer буква u сохраняется перед всеми глагольными окончаниями:
  • Conjuguer (спрягать) — Je conjugue, Nous conjuguons.
  • Blaguer (шутить), conjuguer(спрягать), déléguer (назначать), dialoguer (вести диалог), distinguer (различать), draguer (кадрить), fatiguer(утомлять), intriguеr (интриговать), larguer (сбрасывать, избавляться), narguer(относиться с презрением, подтрунивать) …
  • Expliquer (объяснять) – J’explique, Vous expliquez
  • Arnaquer (жульничать), éduquer (воспитывать), expliquer (объяснять), convoquer (созывать, вызывать), croquer (хрустеть), craquer (переломиться, запасть на кого-то, чтo-то), planquer (прятать, сидеть в засаде)…
  • 3. Глаголы, заканчивающиеся на -eler, -eter :
  • 3а. Большая часть глаголов на -eler, -eter удваивают ‘l”или “t”, если окончание не произносится:
  • Jeter (бросать)
  • Je jette, Tu jettes, Il jette
  • Nous jetons, Vous jetez, Ils jettent
  • Epeler ( читать по слогам, по буквам), étinceler (сверкать, искриться), feuilleter (пролистывать), projeter (задумывать, проектировать), rejeter (отбрасывать), renouveler (обновлять).
  • 3b. Другие глаголы на -eler, -eter меняют «е» на «è» в тех случах, когда окончание не читается.
  • Acheter (покупать)
  • J’achète, Tu achètes, Il ahète
  • Nous achetons, Vous achetez, Ils achètent
  • Congeler (замораживать), geler (морозить, холодить), marteler (молотить), modeler(моделировать)
  • 4. Глаголы, имеющие в предпоследнем слоге инфинитива «e» или «é», меняют его на «è» перед непроизносимым окончанием (немым «е» — е muet).
  • Lever (поднимать)
  • Je lève, Tu lèves, Il lève
  • Nous levons, Vous levez, Ils lèvent
  • Achever (заканчивать), enlever (снимать, поднимать), mener (вести), peser (взвешивать), semer (сеять), soulever (поднимать).
  • Posséder (владеть)
  • Je possède, tu possède, Il possède
  • Nous possédons, Vous possédez, Ils possèdent
  • Accélérer (ускорять), céder (уступать), compléter (завершать, дополнять), espérer (надеться), exagérer (преувеличивать), pénétrer (проникать), préférer (предпочитать), régler (улаживать), révéler (поднимать), sécher (сушить), suggérer (предлагать).
  • 5. Глаголы на – yer
  • 5a. Глаголы на » — oyer, — uyer » меняют » y » на » i » перед непроизносимым «e».
  • Nettoyer (чистить)
  • Je nettoie, Tu nettoies, Il nettoie
  • Nous nettoyons, Vous nettoyez, Ils nettoient
  • Aboyer (лаять), employer (использовать), envoyer (отправлять), nettoyer (чистить)…
  • Ennuyer (докучать)
  • J’ennuie, Tu ennuies, Il ennuie
  • Nous ennuyons, Vous ennuyez, Ils ennuient
  • Appuyer (нажимать), ennuyer (докучать надоедать), essuyer (вытирать)…
  • 5b. Глаголы на «- ayer» могут спрягаться двумя способами:
  • Payer (платить)
  • Je paye/Je paie
  • Tu payes/ Tu paies
  • Il paye/Il paie
  • Nous payons/Nous payons
  • Vous payez/Vous payez
  • Ils payent/Ils paient
  • Balayer (подметать), effrayer (пугать), essayer (пробовать), payer (платить)
  • 5с. Глаголы на –eyer сохраняют «y»:
  • Grasseyer (картавить, грассировать)
  • Je grasseye
  • Tu grasseyes
  • Il grasseye

13.02.2017 20:43

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Похожие записи

Рейтинг 4,5 на основе 23 голосов

Орфографические особенности глаголов I группы.

  1.  В глаголах, оканчивающихся в инфинитиве на —cer (placer), пишется ç перед а, о: il plaça, nous plaçons.
  2. В глаголах, оканчивающихся в инфинитиве на —ger (manger), пишется ge перед а, о: il mangea, nous mangeons.
  3.  В глаголах, оканчивающихся на —quer (expliquer), сохраняется во всех формах qu: nous expliquons, expliquant.
  4. В глаголах, оканчивающихся на —guer (naviguer), сохраняется во всех формах gu: nous naviguons, naviguant.
  5.  В глаголах с беглым е в последнем слоге основы [ə] перед немым слогом чередуется с [ɛ]; [ɛ] обозначается постановкой accent grave над е, либо удвоением согласного, следующего за е (последний прием встречается лишь в части глаголов на —eler, -eter). Переход [ə] в [ɛ] встречается в следующих формах: во всех лицах ед. числа и в 3-м л. мн. числа настоящего времени indicatif и subjonctif, во 2-м л. ед. числа impératif, во всех формах futur и conditionnel présent:

mener: je mène, tu mènes, il mène, ils mènent, que je mène, mènel, je mènerai, je mènerais.
Глаголы на —eler, принимающие accent grave (-èle): celer (déceler), ciseler, démanteler, écarteler, geler, marteler, modeler, peler.
Глаголы на —eter, принимающие accent grave (-ète): acheter, corseter, crocheter, fureter, haleter.
Примечания.

1. Остальные глаголы на -eler, -eter удваивают согласную перед е muet:
j’appelle, j’appellerai, j’appellerais, appelle!;
je jette, je jetterai, je jetterais, jette!.
2. Несмотря на уточнения словаря Академии, встречаются различные написания форм глаголов: agneler, bosseler, botteler, bourreler, créneler, denteler, griveler, harceler; banqueter, becqueter, caqueter, colleter, craqueter, épousseter, étiqueter, marqueter, trompeter.
3. В существительных, производных от указанных глаголов, сохраняется аналогичное написание:
démanteler — je démantèle — démantèlement;
renouveler — je renouvelle — renouvellement.
Отклонения:

bourreler — il bourrelle — bourrèlement;
griveler — il grivelle — grivèlerie;
marteler—il martèle — martèlement или martellement;
craqueter—il craquette — craquètement или craquettement;
craqueler — il craquelle — craquètement или craquellement.
4. Чередование [ə]/[ɛ] при котором [ɛ] обозначается удвоением последующей согласной, наблюдается также в глаголах venir, tenir, prendre и их производных: ils viennent; ils tiennent, ils prennenet.

premier groupe
6. В глаголах, имеющих в последнем слоге основы é (céder), происходит чередование [e]/[ɛ] перед немым слогом.
[ɛ] обозначается постановкой [ ` ] перед конечным немым слогом (в indicatif présent, subjonctif présent и impératif) и сохранением accent aigu перед немым слогом, стоящим внутри слова (т. е. в futur и conditionnel):
céder: je cède, ils cèdent, cède!, je céderai, je céderais.
Примечания.

  1.  Допускается употребление [è] вместо [é]: céderai.
  2.  В существительных, образованных от этих глаголов, пишется è: recèlement (< receler), allèchement (< allécher) и т. д. В ряде слов на —ment сохраняется é.
  3. Глаголы, имеющие é непосредственно перед окончанием инфинитив (créer, suppléer и т. п.), сохраняют é во всех формах:jе crée, je créerai.

7. В глаголах на -yer может происходить чередование: [j] перед гласной — нуль звука перед немым слогом. Это отражается графически переходом у в i.
Глаголы на —oyer, -uyеr обязательно меняют у на i перед е muet:

employer: j’emploie, j’emploierai, j’emploierais;
essuyer: j’essuie, j’essuierai, j’essuierais.
У глаголов на -аyer отмеченное чередование факультативно: payer: paye [pej] (чаще) и jе paie [ре], jе payerai и jе paierai.
В глаголе grasseyer всегда пишется y: je grasseyé [ɛj].
Примечания.
1. В существительных, образованных от этих глаголов, имеет место аналогичное чередование.
2. Эти правила чередования распространяются и на глаголы III группы:
nous voyons — ils voient; nous fuyons — ils fuient;
nous extrayons — ils extraient; nous asseyons — ils asseyent.

Verbs in -eyer

Verbs ending in -eyer are relatively few. The most frequent is «grasseyer» which means to pronounce certain consonants like r from the throat. In their case, the y is kept throughout the conjugation. This y cannot be replaced by an i.

je grasseye
tu grasseyes
il grasseye

Verbs in -ayer

There, the verbs are much more numerous. Examples include balayer, effrayer, essayer or payer (to sweep, to scare, to try or to pay). There are other less frequent verbs in the same pattern. These verbs can change the y into an i in front of a silent e. But they can also keep the same y. For them, we have a double conjugation.

je paie or je paye
nous essaierons or nous essayerons

A small remark about the verb «bayer» (familiar by the way) which means to keep your mouth open. This verb theoretically follows the same rule but it is only used in the expression «bayer aux corneilles», so it is only used in the infinitive. The more sustained verb is «bâiller» (to yawn) which is used to indicate a wide opening (of the mouth after falling asleep for example but also of a door). As long as we are on the remarks, do not confuse «bâiller» and «bailler». «Bailler» is a completely defective verb meaning to give. Once again, watch out for accents!

Verbs in -oyer and -uyer

We have seen the case of verbs that keep the y in conjugation and then hybrids (y and i). All we need now is this category: the verbs that change the y into an i before a silent e in the whole conjugation. This is the case of the verbs in -oyer and -uyer: aboyer (to bark), employer (to use), envoyer (to send), nettoyer (to clean), appuyer (to press), ennuyer (to bother), essuyer (to wipe)…

je nettoie (Indicative present)
nous nettoyons (Indicative present)
je nettoyai (Simple past)

Verbs envoyer and renvoyer

The only two exceptions to the -oyer verbs are «envoyer» (to send) and «renvoyer» (to return) which are irregular in the future tense and the present conditional.

j’enverrai (Simple future)
nous enverrions (Conditional present)

In brief

Here’s a little chart to help you memorize all these rules more easily:

Verbs in y stays y y becomes i
-eyer X  
-ayer X X
-oyer
-uyer
  X

Finally, a short note about the conjugation of -yer verbs in general. In the first two persons of the plural of the imperfect, these verbs take an i after the y. This is not an exception in itself since it is the normal ending but it is a bit shocking at first. It is written as nous payions (we paid).

                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Понравилась статья? Поделить с друзьями:
  • Еда на английском языке с переводом и произношением на русском
  • Переводчик с английского на русский our
  • Семинары по английскому языку для учителей с сертификатом
  • Проспрягать глагол demander на французском
  • Французское блюдо с картошкой и сыром